В периода 25 януари-5 февруари 1924 година в подножието на връх Монблан, в Шамони, Франция, се провеждат Първите зимни олимпийски игри. В началото игрите са проведени под името Международна седмица на зимните спортове и се организират от Френския олимпийски комитет под патронажа на Международния олимпийски комитет. По-късно, обаче, игрите са определени от МОК като Първите зимни олимпийски игри.
В игрите взимат участие 258 спортисти - 247 мъже и 14 жени, от 16 страни. Германия и СССР не получават покани за игрите, заради Първата световна война. Жените пък участват единствено в индивидуалните и отборните състезания по фигурно пързаляне.
След игрите в Шамони, МОК решава да организира зимни олимпийски игри на всеки четири години, които да бъдат независими от оригиналните летни олимпийски игри и през 1926 година обявява Международната седмица на зимните спортове за първата проведена зимна олимпиада по време на 25-тия конгрес на МОК в Лисабон.
На Олимпиадата се провеждат 16 състезания в 5 спорта. Ските северни дисциплини включват състезания по ски бягане на 18 км. и 50 км., ски скокове и северна комбинация (скокове от голяма шанца + 10 км. ски бягане) за мъже. Фигурното пързаляне включва състезания за мъже, жени и двойки. Третият спорт е бързо пързаляне с кънки, в който се провеждат стартове на 500, 1500, 5000 и 10000 м., както и комбинация (сбор от всички останали дисциплини) за мъже. Останалите спортове са бобслей (четириместен), военен патрул (предшественик на модерния биатлон), кърлинг и хокей на лед.